Objawy depresji u osób, które w dzieciństwie doświadczyły wykorzystania seksualnego należą do trzech najczęstszych konsekwencji. Problem depresji ogólnie narasta, również w jej najtragiczniejszych skutkach – w 2021 r. w Polsce próbe samobójczą podjęło 1439 dzieci i nastolatków (!), 127 zakończyło się śmiercią. 23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

 

Z badania akt zakończonych postępowań karnych, przeprowadzonego przez Państwową Komisję wynika, że depresja należy do trzech najczęstszych destruktywnych skutków wykorzystania seksualnego w dzieciństwie. Obok zaburzeń lękowych i poczucia winy. Przeanalizowanych zostało 345 przypadków z 245 postępowań sądowych. W 38 proc. wykorzystane seksualnie dzieci doświadczały lęku, w 19 proc. – poczucia winy, a u 11 proc. pokrzywdzonych rozwinęła się depresja.

 

Każda forma wykorzystania seksualnego dziecka wiąże się z ryzykiem wystąpienia depresji w przyszłości, dlatego tak ważna jest specjalistyczna pomoc psychologiczna i psychiatryczna. Realizując rekomendacje z pierwszego raportu, Państwowa Komisja postuluje konieczność wprowadzenia systemowych zmian związanych z dostępem do fachowej pomocy.

 

Triada objawów – lęk, poczucie winy i depresja – pojawia się u skrzywdzonego dziecka jako konsekwencja zachowań sprawcy polegających np. na prezentowaniu dziecku treści pornograficznych, dotykaniu intymnych części ciała a nawet dotykaniu dziecka mającym charakter seksualny z wyłączeniem intymnych części ciała.

 

Depresja jest wskazywana jako choroba śmiertelna i najczęstsza przyczyna samobójstw. W ukazującym stan zdrowia psychicznego polskiej młodzieży raporcie „Życie jest warte rozmowy” podsumowano, że w 2021 r. 1439 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego 127 prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 to 77-procentowy wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży.

 

Po czym poznać depresję? Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją chorób ICD, w typowych epizodach depresyjnych osoba cierpi z powodu obniżenia nastroju, ubytku energii i zmniejszenia aktywności. Zmniejszone są odczuwanie przyjemności, zakres zainteresowań i koncentracja. Często pojawia się znaczne zmęczenie, nawet po małym wysiłku. Sen jest zwykle zaburzony, apetyt obniżony. Samoocena i pewność siebie są niemal zawsze zmniejszone, nawet w łagodnych stanach. Rozpoznanie depresji u dzieci i młodzieży jest dużo trudniejsze niż u dorosłych, gdyż mogą wystąpić inne, nietypowe objawy, dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem.