Państwowa Komisja ma uprawnienia do wykonywania konkretnych zadań w zakresie wyjaśniania przypadków wykorzystania seksualnego osób poniżej 15 roku życia. Może się zająć też sprawami z przeszłości – przedawnionymi. Jeśli:
Jesteś poszkodowanym / Chcesz pomóc osobie poszkodowanej
Państwowa Komisja może:
Sprawdzić prawidłowość działań w sprawie
Na podstawie Twojego wniosku Państwowa Komisja może monitorować działania prowadzone w Twojej sprawie lub zbadać sprawę zakończoną. Dotyczy to działań prowadzonych przez organy – prokuraturę i sądy.
Państwowa Komisja jest wtedy na bieżąco informowana o przebiegu danego postępowania, ma też prawo wglądu w akta. Może skierować wniosek do prokuratury o objęcie danej sprawy nadzorem. Może też skierować do Prokuratora Generalnego wniosek o wniesienie skargi nadzwyczajnej albo kasacji od prawomocnego orzeczenia sądu kończącego sprawę.
Przekazać sprawę prokuraturze
Po otrzymaniu informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, czy to od konkretnej osoby, czy też z innych źródeł, Państwowa Komisja przekazuje sprawę prokuraturze. Informacje do Komisji można przekazać pisemnie (mailowo lub pocztą tradycyjną) lub osobiście podczas tzw. wysłuchania w siedzibie Komisji.
Uwaga: Jeśli ktoś wiedział o wykorzystaniu seksualnym dziecka a nie zgłosił tego organom ścigania, również popełnił przestępstwo niezawiadomienia (z art. 240 Kodeksu karnego).
Uwaga: Dokonanie zgłoszenia Państwowej Komisji jest równoznaczne z zawiadomieniem prokuratury/ organu ścigania.
Nadać bieg sprawie przedawnionej
Państwowa Komisja w sprawach, które przedawniły się, wszczyna postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia, czy miało miejsce wykorzystanie seksualne osoby małoletniej. Jeżeli miało miejsce – wydaje postanowienie o dokonaniu wpisu w Rejestrze Komisji (część Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości).
Jeśli w danej sprawie przedawnionej nie było prowadzone żadne postępowanie, Komisja zgłasza ją do prokuratury w celu formalnego stwierdzenia przedawnienia karalności czynu. Następnie sprawa wraca do Państwowej Komisji i jest prowadzone postępowanie wyjaśniające opisane wyżej.
Pomóc w sądzie na prawach oskarżyciela posiłkowego
Na wniosek osoby poszkodowanej Państwowa Komisja może uczestniczyć w postępowaniu karnym w sądzie na prawach oskarżyciela posiłkowego, co jest dodatkowym wsparciem prawnym. Komisja może wtedy np. wnosić o uwzględnienie wniosków dowodowych lub odwoływać się od wyroku, składać wnioski dowodowe, zadawać pytania.
Jeśli chcesz zgłosić aktualną bądź przedawnioną sprawę wykorzystania seksualnego osoby poniżej 15 roku życia, napisz do nas.