Winny jest sprawca, ale także każdy, kto wie, ale nie reaguje.
Dziecko, które nie widzi wsparcia i pomocy z zewnątrz, nie widzi szans na ratunek.
Ten problem może dotyczyć każdego dziecka,
nie bądź obojętny.
Z naszego Pierwszego Raportu wynika, że ofiarami przemocy seksualnej padały najczęściej dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego – to dziecko samo ujawniło informację.
Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się,
ma problemy w szkole i niską samoocenę, to:
rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj.
#RozmawiajReaguj
Co myśli i czuje dziecko?
To moja wina, że
dałam się dotknąć.
Mówił, że
to nic złego
Mit
„Nic się nie stało,
skoro tylko dotykał”
Fakt:
Dotykanie intymnych części ciała dziecka, również przez ubranie, to przestępstwo seksualne. Jest to częste zachowanie sprawców wykorzystania seksualnego, które u dziecka wywołuje poważne konsekwencje psychiczne: lęk, poczucie winy i depresję. Potraktuj to poważnie, daj dziecku czas na ujawnienie trudnych uczuć.
Nie wybaczysz sobie, że zlekceważyłeś.
Mówił mi, że
przecież się
znamy
Mit
„Sprawcami wykorzystywania seksualnego są obcy”
Fakt:
Według danych z Pierwszego Raportu sprawcami wykorzystywania seksualnego dzieci w dużej mierze były osoby znane dziecku, np. sąsiedzi, przyjaciele rodziny, konkubenci, krewni. Przemoc seksualna zadana przez bliską osobę wiąże się z traumą trudną do przezwyciężenia przez całe życie.
Nie wybaczysz sobie, że nie uwierzyłeś.
Poprosił abym przesłała
swoje zdjęcie z wakacji.
Mówił, że jestem
piękna
Mit
„Moje dziecko wie jak korzystać z Internetu bezpiecznie, ja się na Internecie nie znam”
Fakt:
Według badań Państwowej Komisji coraz częstszym miejscem, w którym dochodzi do wykorzystania seksualnego jest Internet. Konieczne są rozmowy z dzieckiem na temat bezpiecznego korzystania z sieci. Dziecko, które nie otrzymuje wystarczającej uwagi od rodziców, szuka jej wśród innych – a sprawcy przemocy seksualnej wykorzystują tę sytuację.
Nie wybaczysz sobie, że nie rozmawiałeś.
Przyszedł
do mojego pokoju
i bawiliśmy się
w lekarza
Mit
„Dzieci zazwyczaj
wymyślają, fantazjują”
Fakt:
Dzieci uwielbiają marzyć i opowiadać niezwykłe historie, dzięki którym rozwijają swoją wyobraźnię. Dlatego często to, co mówią, nie jest traktowane poważnie przez dorosłych. Nie lekceważ jednak nigdy słów dzieci – wysłuchaj ich – w takiej historii często kryje się okrutna prawda.
Nie wybaczysz sobie, że nie uwierzyłeś.
Powiedział, że
nikt mi
nie uwierzy
Mit
„W mojej rodzinie
to niemożliwe”
Fakt:
Badania przedstawione w Pierwszym Raporcie dowodzą, że przemoc seksualna może dotyczyć każdego dziecka – zarówno chłopca, jak i dziewczynki – w każdym wieku. Niezależnie od miejsca zamieszkania czy statusu rodziny. Rozmowy z dziećmi chronią je przed wykorzystywaniem seksualnym.
Nie wybaczysz sobie, że nie rozmawiałeś.
Jak postępować?
Rozmawiaj
Nie lekceważ tego, co mówi dziecko. Daj mu możliwość wyrażenia własnych uczuć, ale nie wypytuj o szczegóły, jeśli nie jest na to gotowe. Nie zarzucaj go pytaniami i własnymi wątpliwościami. Nie naciskaj.
Słuchaj
Dziecko potrzebuje Twojej uwagi. Musi wiedzieć, że je wysłuchasz. Szczególnie gdy dzieje się coś niepokojącego. Nie pozostawiaj go samego z jego lękami i pytaniami. Daj dziecku przyzwolenie na ujawnienie trudnych uczuć.
Uwierz
Dopuść do siebie myśl, że dziecko spotkała krzywda i pamiętaj, że sprawca jest w stu procentach winny. Dziecko nigdy nie odpowiada za czyjeś złe zachowania i intencje. Stań po jego stronie. To właśnie teraz najbardziej Cię potrzebuje.
Reaguj
Jeśli widzisz niepokojące zachowanie u dziecka – reaguj. Zapytaj o pomoc specjalistę lub zadzwoń na bezpłatny i całodobowy numer telefonu 116 111 lub 800 12 12 12. Nie bój się prosić o wsparcie. Podejrzenie przestępstwa wykorzystania seksualnego dziecka możesz zgłosić Państwowej Komisji telefonicznie lub pisemnie, dane znajdziesz na naszej stronie www.pkdp.gov.pl.
Nie wybaczysz sobie, że nie uwierzyłeś.
#RozmawiajReaguj
Pomóż uświadomić innych.