W dniach 4-5 kwietnia 2025 roku odbyła się konferencja pt. „Empatyczna Polska – zobacz świat uczuciem”, którą Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 objęła patronatem. To były dwa dni wypełnione eksperckimi panelami i wykładami, poprowadzonymi przez specjalistki i specjalistów zajmujących się edukacją oraz warsztatami aktywnie angażującymi uczestniczki i uczestników konferencji.
Wśród prowadzących znaleźli się Joanna Mytnik, Tomasz Bilicki, Piotr Michoń, Marcin Szulc, Marta Grześko – Nyczka, Marcin Jaracz, Marek Kaczmarzyk, Mirosława Dziemianowicz, Marzena Żylińska, Krzysztof Maj, Elena Atanasiu, Dorota Klus – Stańska oraz Paweł Fortuna.
Specjalistki i metodycy są zgodni – obecna edukacja wymaga całościowej reformy, a nie punktowego reaktywnego działania. Eksperci zwrócili uwagę na luki i zasady obecnego systemu nauczania. Poruszono m.in. kwestie wpływu phubbingu rodzicielskiego (ignorowania dziecka przez korzystanie z telefonu) na funkcjonowanie psychiczne dziecka, kształcenia i wieku nauczycieli (tylko 4,6% nauczycieli jest poniżej 30 roku życia), oddzielenia edukacji od polityki oraz konieczności zmiany myślenia na rzecz konstruktywizmu w nauczaniu, który może być odpowiedzią na zmieniające się wymogi otoczenia.
Z ramienia Państwowej Komisji w konferencji wzięły udział Joanna Napieraj, specjalistka Departamentu Edukacji i Prewencji, Weronika Jakubowska, dyrektorka Departamentu Edukacji i Prewencji oraz wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji Justyna Kotowska, które przekazały treści i materiały związane z ochroną dzieci przed przemocą seksualną.
Dziękujemy wszystkim prelegentkom i uczestnikom za wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, a przede wszystkim pani Annie Szulc – za zaproszenie, otwartość, gotowość do współpracy i możliwość spotkania z ekspertkami i praktykami, dla których reforma i jakość polskiej edukacji stanowią priorytet.