Szanowni Państwo,

 

ze smutkiem przyjmujemy brak decyzji biskupów zgromadzonych na 400. Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie powołania komisji kościelnej do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim.

 

Nasz dodatkowy niepokój budzi dyskutowana szeroko w mediach opinia Rady Prawnej KEP, której istota sprowadza się do rekomendowania wycofania się biskupów z kierunkowej decyzji podjętej sprzed dwóch lat.

 

Oceniając bardzo dobrze działania podejmowane przez Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz wysoki poziom ekspertyzy będącej w posiadaniu zespołu Biura, Centrum Ochrony Dziecka oraz Fundacji Św. Józefa, trudno zrozumieć dalsze przedłużanie realizacji składanych publicznie zobowiązań.

 

Uwzględniając perspektywę osób pokrzywdzonych w dzieciństwie przez duchownych oraz pozycję Kościoła katolickiego w Polsce – w jej historii i kulturze oraz jej wpływ w obszarze kształtowania postaw osób małoletnich i dorosłych – nie mamy wątpliwości, że powołanie komisji kościelnej w wielkim stopniu przyczyniłoby się do poprawy systemu ochrony dzieci i młodzieży w Polsce przed krzywdzeniem seksualnym. Bez szczegółowych badań historycznych, prawnych, psychologicznych i teologicznych, uwzględniających specyfikę środowiska konfesyjnego, trudno wyobrazić sobie możliwość doskonalenia podejścia instytucji, skoncentrowanej na ochronie pokrzywdzonych.

 

Działanie komisji kościelnej stanowiłoby również ogromne wsparcie dla Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, której jednym z kluczowych celów jest pomoc pokrzywdzonym w odzyskiwaniu elementarnego poczucia sprawiedliwości oraz ulepszanie państwowego i społecznego systemu, mającego zapewnić bezpieczne warunki do życia i rozwoju dla dzieci i młodzieży. Pozytywna decyzja biskupów byłyby także właściwym przykładem dla innych obszarów życia społecznego, sportowego i kulturalnego.

 

Pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, iż opublikowany w ubiegłym roku Pierwszy Raport Roczny Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, w swojej metodzie odwołuje się do praw człowieka i koncepcji sprawiedliwości okresu przejściowego. Tym samym Papieska Komisja uznała potrzebę stosowania środków nadzwyczajnych w celu naprawy błędów przeszłości i wyciagnięcia z nich wniosków w duchu troski o młodych ludzi, a w szczególności doświadczających krzywdzenia seksualnego.

 

Taką właśnie rolę ma pełnić zapowiadana od ponad dwóch lat komisja kościelna do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim.

 

Jednocześnie, jako członkinie i członkowie Państwowej Komisji, deklarujemy pełną wolę współpracy przy tworzeniu oraz funkcjonowaniu komisji kościelnej do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim.

 

Z wyrazami szacunku,

Karolina Bućko – Przewodnicząca Państwowej Komisji
Justyna Kotowska – Wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji
Joanna Napierała – Wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji
Agnieszka Rękas – Członkini Państwowej Komisji
Katarzyna Komoniewska – Członkini Państwowej Komisji
Konrad Ciesiołkiewicz – Członek Państwowej Komisji
Marcin Bednarczyk – Członek Państwowej Komisji