Szanowni Państwo,
z przyjemnością przedstawiamy podsumowanie ubiegłorocznej działalności Departamentu Edukacji i Prewencji Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania pedofilii. Zespół tworzą psycholożki, pedagożki, prawniczki, wykładowczynie akademickie. Specjalistki prowadzą działania edukacyjne i uświadamiające w zakresie wykorzystania dzieci poniżej 15. roku życia oraz sposobów reagowania na nie, kampanie społeczne i informacyjne oraz wspierają liczne przedsięwzięcia społeczne, w tym mających na celu promowanie właściwych postaw społecznych w zakresie zgłaszania organom ścigania przypadków krzywdzenia dzieci. Wśród ubiegłorocznych inicjatyw znalazły się:
- Organizacja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Nigdy byś się nie spodziewał”, której celem było poszerzenie wiedzy i zwiększenie świadomości zjawiska wykorzystania seksualnego dzieci w Polsce. Działania skierowane do rodziców i opiekunów wskazywały KTO może być potencjalnym sprawcą, KOMU może stać się krzywda i GDZIE przestępstwo wykorzystania seksualnego może mieć miejsce. Ambasadorami kampanii byli bracia Sekielscy. W jej ramach opracowano liczne materiały edukacyjne i profilaktyczne: plakaty, ulotki, broszury oraz materiały multimedialne, w tym: podcast „Nigdy byś się nie spodziewał”, odcinki programu „7 metrów pod ziemią” oraz posty promujące kampanię na kanałach Państwowej Komisji oraz Ambasadorów. Łącznie prawie 600 publikacji, które dotarły do blisko miliona osób.
- Udział w akcjach profilaktycznych:
– organizacja pikników rodzinnych i profilaktycznych w Krakowie Białymstoku, Warszawie, Radomiu, Kielcach, Gdańsku
– udział w festiwalu Pol’and’Rock w Czaplinku
– udział w XVI Ogólnopolskim Kongresie Kobiet w Gdańsku
– podczas akcji rozdano ok. 11 000 gadżetów i materiałów edukacyjnych - Wystąpienia na konferencjach i udział w debatach:
– III Kongresie Psychologiczno-Pedagogicznym MOW w Goniądzu, którego celem była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk oraz omówienie problemów funkcjonowania placówek resocjalizacyjnych. Komisja wsparła kongres wykładem oraz zapewniając kadrę do przeprowadzenia warsztatów dot. problematyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
– VIII Międzynarodowym Kongresie Psychiatrii Sądowej w Łodzi, którego tematyka skupiała się wokół środków zabezpieczających, poczytalności, przestępstwach przeciwko wolności seksualnej i oddziaływaniach terapeutycznych. Komisja przedstawiła raport „Ile kosztuje cierpienie dziecka wykorzystanego seksualnie” oraz poruszyła tematy związane z rolą opinii biegłych psychiatrów i psychologów.
– Wojewódzkiej konferencji edukacyjnej „Otwórz oczy – standardy ochrony małoletnich” w Bydgoszczy, której celem było upowszechnienie wśród nauczycieli wiedzy wspomagającej wyjaśnienie dzieciom zasad ochrony przed nadużyciami. Podczas spotkania Komisja przedstawiła praktyczne wskazówki dotyczące rozpoznawania i reagowania na przemoc wobec dzieci.
– Jubileuszowym Zjeździe Kadry Zarządzającej MOW w Goniądzu, podczas którego Komisja przeprowadziła wykład dotyczący tzw. „Ustawy „Kamilkowej”, w tym związanych z nią interpretacji prawnych istotnych dla placówek i standardów ochrony dziecka.
– XXI Ogólnopolskiej Konferencji „Dzieciństwo bez przemocy” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, podczas której Komisja przedstawiła raport „Ile kosztuje cierpienie dziecka wykorzystanego seksualnie”.
– Konferencji z okazji 35. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, podczas której Komisja wzięła udział w dyskusji o wyzwaniach związanych z przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci.
– Wojewódzkiej konferencji edukacyjnej „Otwórz oczy – psycholog już tu jest!” w Łodzi, w trakcie której Komisja poruszyła kwestie roli psychologa w szkole i przedszkolu w diagnozie wykorzystywania seksualnego.
– Ogólnopolskiej konferencji naukowej „Uczelnia Przyszłości – Uczelnia oczami różnych środowisk” w Świeradowie-Zdroju, w trakcie której Komisja poruszyła zagadnienia dot. edukacji przyszłych psychologów, pedagogów i innych specjalistów oraz procedur prewencyjnych i budowania świadomości społecznej w środowiskach akademickich.
– Konferencji w Sejmie RP „Zasada dobra dziecka w politykach publicznych, mediach cyfrowych, edukacji i zarządzaniu”, podczas której poruszono m.in. zagadnienia związane z rozumieniem dobra dziecka w obszarze prawa i praktyce działania Państwowej Komisji.
– Debacie z okazji obchodów Europejskiego Dnia Ochrony dzieci przez Wykorzystaniem seksualnym i Niegodziwym Traktowaniem w Celach Seksualnych: Trzecia Debata zorganizowana przez Komisję koncentrowała się na pogłębieniu wiedzy na temat przemocy seksualnej wobec dzieci, jej specyfiki, konsekwencji oraz relacji w stosunku do innych form przemocy. - Prowadzenie szkoleń dla kuratorów sądowych, przedstawicieli kuratoriów oświaty i pracowników pomocy społecznej (łącznie ponad 600 osób):
– Szkolenia „Fonoholizm i higiena cyfrowa – jak zapobiegać e-uzależnieniom w kontekście zagrożeń sextingiem, groomingiem” oraz „Problematyka Zdrowia Dzieci i Młodzieży- samookaleczenia” podczas III Kongresu Psychologiczno-Pedagogicznego w Goniądzu
– Szkolenia z zakresu profilaktyki wykorzystania seksualnego małoletnich dla kuratorów zawodowych i społecznych z Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim
– Szkolenie „Standardy ochrony małoletnich” podczas XV jubileuszowego Ogólnopolskiego Kongresu Kadry Zarządzającej z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Goniądzu
– Szkolenie z zakresu profilaktyki wykorzystywania seksualnego dzieci dla pracowników Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego na Barskiej w Warszawie
– Szkolenie dla pracowników urzędu m.st. Krakowa w ramach działań około kampanijnych „Dzieciństwo bez przemocy”
– Szkolenia dla liderów społeczności lokalnych z województwa lubelskiego
– Szkolenie dla pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej w Zduńskiej Woli
– Szkolenie dla przedstawicieli mediów realizowane we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę
– Szkolenie dla pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej w Zduńskiej Woli - Współdziałanie z organami państwa, samorządami, kościołami i związkami wyznaniowymi, organizacjami pozarządowymi oraz zagranicznymi i międzynarodowymi organami:
– Ośrodek Rozwoju Edukacji: cykliczne spotkania w celu opracowania treści i metod szkolenia pracowników oświaty w zakresie zjawiska wykorzystania seksualnego dzieci i profilaktyki z tego zakresu.
– Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze: przeprowadzenie warsztatów podczas cyklicznych kongresów dla pracowników Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Goniądzu
– Ministerstwo Sprawiedliwości: konsultacje z Departamentem Legislacyjnym Prawa Karnego w zakresie kolejnych prac nad usprawnieniem i implementacją działań wynikających z Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023-2026.
– Państwowa Akademia Nauk: udział w pracach Zespołu Pedagogiki Specjalnej
– Ministerstwo Edukacji Narodowej: spotkanie z minister Barbarą Nowacką, podsekretarzem stanu Pauliną Piechną-Więckiewicz oraz Dyrektor Departamentu Wychowania i Profilaktyki Iwoną Krop-Machalicą dot. współpracy w zakresie prewencji i profilaktyki wykorzystania seksualnego dzieci – szkoleń dla nauczycieli, organizacji wspólnych konferencji.
– Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy: współpraca w ramach „Dnia Bezpiecznego Internetu”
-Fundacja Orange: spotkanie dotyczące możliwości współpracy w zakresie ochrony dzieci przed przemocą i wspólnej realizacji działań edukacyjno-prewencyjnych.
– Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: współpraca dot. wspólnej organizacji szkoleń dla mediów, kampanii społecznej Dzieciństwo bez Przemocy” i Trzeciej Debaty eksperckiej Państwowej Komisji
– Polski Związek Niewidomych: dostosowanie materiałów edukacyjnych i profilaktycznych do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących
– Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich: spotkanie z Dyrektorem Generalnym Michałem Szwastem w celu omówienia możliwości korzystania przez Komisję z terenowych biur RPO i realizacji czynności wysłuchania osób, które nie są w stanie dotrzeć do siedziby Urzędu Komisji w Warszawie.
– Instytut Badań Edukacyjnych: spotkanie dot. współpracy przy realizacji planowanych badań ilościowych i jakościowych na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków na temat odpowiedzi instytucji w sytuacji doświadczania różnych form krzywdzenia seksualnego, a także podejmowania działań prewencyjnych.
– Instytut Cyfrowego Obywatelstwa: konsultacje w sprawie wspólnej inicjatywy pozyskiwania wiedzy od branży cyfrowej o liczbie osób poniżej 13 roku życia korzystających z usług i produktów w sieci.
– Warszawski Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego: w celu wypracowania rekomendacji m.in w postaci standardów dla psychologów.
- Współpraca z parlamentem Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez uczestnictwo w zespołach parlamentarnych, spotkaniach eksperckich, komisjach eksperckich:
– udział w posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do spraw kodyfikacji
– udział w posiedzeniu sejmowych Komisji ds. Dzieci i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia
– konsultacje dotyczące organizacji konferencji: „35 lat Konwencji o Prawach Dziecka – wyzwania przyszłości”
– współpraca z sejmową Komisją Kultury i Środków Przekazu - Zgłaszanie wniosków i rekomendacji dla organów państwa oraz organizacji i podmiotów w zakresie przeciwdziałania przestępstwom wykorzystywania seksualnego, przestrzegania praw małoletnich osób poszkodowanych poniżej lat 15, odpowiedniego reagowania organów państwa, a także podejmowania działań umożliwiających pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców tych przestępstw
- Organizacja konkursów:
– konkurs filmowy „Dzieci dzieciom – Dbam o siebie w sieci” dla uczniów szkół podstawowych na stworzenie 60-sekundowego filmu edukacyjnego dot. zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Spośród ponad stu prac wyłoniono zwycięskie filmy w trzech kategoriach wiekowych. Konkurs został objęty patronatem honorowym Ministra Cyfryzacji oraz patronatem Fundacji Orange i NASK.
– konkurs literacki na książkę dla dzieci w wieku 6-10 lat. Utwory poza tematyką ochrony przed przemocą, mają rozwijać empatię i poczucie własnej wartości, doskonalić myślenie i umiejętności językowe. Łącznie wpłynęło 31 niepublikowanych wcześniej bajek, powieści i opowiadań. Nagrodzona książka zostanie wydana w formie papierowej i cyfrowej. Wyniki będą dostępne na stronie. - Opracowanie i dystrybucja materiałów edukacyjnych (w tym dostosowanie ich do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących):
– ulotki edukacyjne dla dzieci: „10 reguł bezpiecznego korzystania z internetu”
– ulotki informacyjne dla rodziców i opiekunów na temat podstawowych zagadnień związanych z przemocą seksualną wobec dzieci wraz z listą instytucji pomocowych: „Stop wykorzystaniu seksualnemu”
– broszury opracowane przez lekarza psychiatrę, dotyczące metod pomocy dzieciom w przypadku kryzysu „Wiedzieć żeby rozpoznać. Co warto wiedzieć o wykorzystaniu seksualnym dziecka”
– serie komiksów dla dzieci dotyczących profilaktyki wykorzystywania seksualnego, poruszających tematykę granic osobistych, poszukiwania pomocy w przypadku ryzyka wystąpienia przemocy, prawa do prywatności i ochrony wizerunku oraz nawiązywania bezpiecznych relacji w świecie offline.
Przed nami nowe inicjatywy i kampanie społeczne, szkolenia, warsztaty, konferencje i inne działania opiniotwórcze. Zachęcamy do śledzenia informacji i udziału w najbliższych wydarzeniach.