Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 zakończyła cykl specjalistycznych szkoleń dla funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji, prowadzonych przez specjalistki Departamentu Edukacji i Prewencji. Dzięki współpracy z Komendą Stołeczną Policji łącznie przeszkolonych zostało 299 wszystkich policjantek i policjantów, przyjmujących zgłoszenia na terenie Warszawy oraz powiatów.

 

– Dobry system to nie tylko szczelny system, to system, w którym osoby reagujące nie są karane za działanie. To system, w którym istnieją przejrzyste, jasne procedury działania w przypadku podejrzenia wykorzystania seksualnego dziecka. Dlatego podczas szkoleń przekazujemy wiedzę na temat możliwych symptomów wykorzystania seksualnego dziecka, zasad rozmowy z dzieckiem oraz zasad działania w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa. Jest to kilka, ale istotnych kroków poprawiających bezpieczeństwo dzieci – podkreśla Justyna Kotowska, wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji.

 

Policja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu dzieciom bezpieczeństwa i ochrony przed krzywdzeniem – przede wszystkim poprzez jak najszybsze rozpoznawanie przypadków przemocy i skuteczne reagowanie. To właśnie policjanci, podejmując interwencję, są często pierwszymi osobami, którzy dowiadują się o krzywdzie, jakiej doświadcza dziecko.

 

– To są osoby, które mają bezpośredni kontakt z małoletnimi, od ich działania i czujności zależy, czy sprawa znajdzie swój finał w sądzie. To ich słowa i reakcje najczęściej są zapamiętywane przez pokrzywdzonych. Kilka wdrożonych zasad może skutecznie zahamować przemoc. Uczymy jak je wdrażać – dodaje.

Wzmacnianie systemu ochrony dzieci w Polsce wymaga ścisłej współpracy instytucji publicznych i organów ścigania. Regularne szkolenia, ujednolicone procedury oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, przekładają się na skuteczną pomoc dzieciom doświadczającym przemocy.