Ruszyła nowa kampania informacyjno-edukacyjna „Warszawa chroni dzieci”, która – w oparciu o wnioski raportu „Internet dzieci” – ma celu zwiększenie świadomości dotyczących zagrożeń, na jakie narażeni są dzieci i młodzież w środowisku cyfrowym.

 

Partnerami kampanii przygotowanej przez miasto stołeczne Warszawa są organizatorzy raportu: Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, Gemius, Fundacja „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”, Polskie Badania Internetu – PBI, wraz z Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Kampania odnosi się do alarmujących wniosków płynących z badań:

  • Dzieci spędzają przed ekranami smartfonów, laptopów, tabletów i innych urządzeń ery cyfrowej bardzo dużo czasu (średnio powyżej 4h dziennie), co negatywnie wpływa na ich rozwój i dobrostan.
  • Małe dzieci, do 12. roku życia bardzo często są użytkownikami platform cyfrowych czy też korzystają z komunikatorów przeznaczonych dla młodzieży i dorosłych, tym samym stykając się z treściami w żaden sposób nie dostosowanymi do ich wieku.
  • Nadzór rodzicielski nad tym, ile czasu dzieci spędzają w świecie cyfrowym, a także z jakimi treściami mają kontakt jest często bardzo ograniczony i dalece niewystarczający.
  • Już małe dzieci często mają w sieci kontakt z treściami o charakterze erotycznym, a czasami wręcz pornograficznym. Takie materiały mogą zaburzyć rozwój emocjonalny dziecka i wpływać negatywnie na jego przyszłe relacje.
  • Co piąte dziecko w wieku do 14 lat ma w sieci kontakt z treściami prezentującymi hejt i mowę nienawiści. Takie materiały mogą budzić u dziecka lęk i modelować szkodliwe postawy i zachowania
Skala problemu wymaga zdecydowanych działań i konsekwentnej edukacji – tak, aby zapewnić bezpieczne i przyjazne warunki do życia i rozwoju dzieci i młodzieży. Więcej danych i wniosków z monitoringu obecności dzieci i młodzieży w sieci można przeczytać w raporcie „Internet dzieci”: https://pkdp.gov.pl/…/2025/03/INTERNET_DZIECI_RAPORT.pdf