Skala i rodzaje przemocy seksualnej wobec dzieci, metody działania sprawców i standardy postępowania w sytuacji ujawnienia krzywdzenia, to tylko niektóre zagadnienia realizowane w ramach cyklu szkoleń dla funkcjonariuszy policji: „Profilaktyka wykorzystania seksualnego małoletnich”, prowadzonych przez specjalistki Departamentu Edukacji i Prewencji Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.
12.03.2025 roku odbyło się się pierwsze pilotażowe szkolenie, które otworzyła wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji Justyna Kotowska oraz dr Mariusz Pawlak, Komendant Rejonowy Policji Warszawa III.
Cykl specjalistycznych szkoleń, zainicjowany przez wiceprzewodniczącą Justynę Kotowską oraz Weronikę Jakubowską, dyrektorkę Departamentu Edukacji i Prewencji, jest efektem współpracy Państwowej Komisji z Komendą Stołeczną Policji. Szkolenia będą przeprowadzane cyklicznie do końca kwietnia 2025 roku. Dzięki niej przeszkolonych zostanie niemal 260 policjantek i policjantów siedmiu komend rejonowych w Warszawie.
Funkcjonariuszki i funkcjonariusze policji zwiększą swoją wiedzę z zakresu przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich oraz podniosą umiejętności zawodowe dotyczące m.in. rozpoznawania objawów przemocy seksualnej wobec dzieci oraz zasad prowadzenia rozmów z pokrzywdzonymi i osobami zgłaszającymi przypadki krzywdzenia małoletnich.
Zespół psycholożek Departamentu Edukacji i Prewencji przedstawią uczestniczkom i uczestnikom klasyfikację i profil sprawców oraz skutki przemocy seksualnej, a także podkreślą, na jakie elementy zachowania dziecka należy zwrócić szczególną uwagę, aby jak najszybciej i najskuteczniej reagować na przypadki wykorzystania seksualnego małoletnich.
Państwowa Komisja nieustannie podejmuje inicjatywy edukacyjne i profilaktyczne na rzecz przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu dzieci. Działania polegają m.in. na docieraniu z informacjami do pracowników placówek oświatowych i pomocy społecznej, liderów społeczności lokalnych, przedstawicieli instytucji publicznych czy pracowników służb – tak, aby zwiększać wiedzę na temat rozpoznawania zjawiska.
Współpraca z policją odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i ochrony dzieci przed krzywdzeniem, poprzez jak najszybsze rozpoznanie przypadków przemocy i skuteczną interwencję.