Szanowni Państwo,
z przyjemnością przedstawiamy podsumowanie ubiegłorocznej działalności Departamentu Postępowań Wyjaśniających Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania pedofilii.
Jednym ze szczególnych uprawnień Państwowej Komisji jest zajmowanie się sprawami przedawnionymi. W ramach podejmowanych postępowań wyjaśniających Państwowa Komisja ustala, czy doszło do wykorzystania seksualnego osoby małoletniej. Następnie na posiedzeniu PKDP podejmuje decyzję o postanowieniu o wpisie bądź odmowie wpisu do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
W 2024 roku:
- przyjęto 144 sprawy w ramach postępowań wyjaśniających
- podjęto 60 postępowań wyjaśniających w sprawach przedawnionych
- wydano postanowienie o wpisie do Rejstru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
Za merytoryczne przygotowanie spraw, które zostały wcześniej umorzone przez prokuraturę z powodu przedawnienia karalności, odpowiada Departament Postępowań Wyjaśniających. Do zadań prawniczek i prawników należy między innymi analiza akt postępowań karnych, opracowanie dokumentacji oraz przeprowadzenie szeregu innych czynności, niezbędnych do kompleksowej organizacji postępowań wyjaśniających.
- Na czym polega postępowanie wyjaśniające?
Państwowa Komisja podejmuje uchwałę o podjęciu postepowania i zawiadamia o tym strony: osobę pokrzywdzoną i osobę wskazaną jako sprawca. Następnie PKDP prowadzi postępowanie dowodowe: analizuje akta sprawy, przeprowadza dowody z nowych, dostarczonych materiałów, zasięga opinii biegłych, a przede wszystkim wysłuchuje strony i świadków. - Jak przebiega wysłuchanie?
Państwowa Komisja zaprasza strony na wysłuchanie. Na posiedzeniu, poza członkami Państwowej Komisji, obecni są protokolant oraz osoby wysłuchiwane (wraz z pełnomocnikami, jeśli zostali ustanowieni). W pierwszej kolejności strony mają prawo do swobodnej wypowiedzi. Następnie pytania mogą zadawać członkowie Państwowej Komisji oraz uczestnicy postępowania i ich pełnomocnicy.Co ważne, jeśli osoba pokrzywdzona nie chce być wysłuchiwany w obecności osoby wskazanej jako sprawca, ponieważ się jej obawia lub krępuje, PKDP może zdecydować, aby na czas wysłuchania pokrzywdzonego, osoba wskazana jako sprawca opuściła posiedzenie. - Jakie są uprawnienia osób wysłuchiwanych?
Osoba pokrzywdzona i osoba wskazana jako sprawca mogą dokonywać czynności samodzielnie lub przez pełnomocnika, przeglądać akta postępowania wyjaśniającego i otrzymywać kopie z tych akt oraz składać wnioski dowodowe. - Gdzie odbywa się postępowanie wyjaśniające?
Postępowanie jest prowadzone w siedzibie Państwowej Komisji na ul. Twardej 18 w Warszawie. W wyjątkowych sytuacjach wysłuchania mogą odbyć się poza siedzibą urzędu. Pokrzywdzony oraz osoba wskazana jako sprawca mogą być wysłuchani w miejscu pobytu, jeśli nie mogą pojawić się z powodu choroby lub innej niedającej się pokonać przeszkody. Pokrzywdzony może wnioskować o wysłuchanie w miejscu zamieszkania lub wysłuchanie w formie zdalnej, może też przedstawić swoje wyjaśnienia na piśmie. - Czym kończy się postępowanie wyjaśniające?
Po zbadaniu sprawy, Państwowa Komisja wydaje postanowienie o wpisie bądź o odmowie wpisu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Następnie przesyła decyzję osobie pokrzywdzonej i osobie wskazanej jako sprawca. Na odwołanie się strony mają 30 dni, a rozpatruje je właściwy miejscowo sąd okręgowy.
Jeśli chcesz zgłosić aktualną bądź przedawnioną sprawę, skontaktuj się z Państwową Komisją: Gdzie po pomoc – PKDP