Szanowni Państwo,

z przyjemnością przedstawiamy podsumowanie ubiegłorocznej działalności Departamentu Postępowań Indywidualnych Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania pedofilii. Do zadań prawniczek i prawników należy przekazywanie zawiadomień o popełnieniu przestępstwa do prokuratury, monitorowanie spraw, uczestniczenie w postępowaniach sądowych na prawach oskarżyciela posiłkowego oraz kierowanie wniosków do Prokuratora Generalnego o wniesienie kasacji od prawomocnego wyroku.

 

W 2024 roku Departament Postępowań Indywidualnych prowadził łącznie 795 spraw indywidualnych – zarówno zgłoszonych, jak i podjętych z własnej inicjatywy. Prawniczki i prawnicy interweniowali w sprawach pokrzywdzonych poprzez:

  1. złożenie do prokuratury 87 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
    Po otrzymaniu informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, czy to od konkretnej osoby, czy też z innych źródeł, Państwowa Komisja przekazuje sprawę prokuraturze. Państwowa Komisja zawiadamia organy ścigania również, jeśli ktoś wiedział o wykorzystaniu seksualnym dziecka a nie zgłosił tego organom ścigania, również popełnił przestępstwo niezawiadomienia (z art. 240 Kodeksu karnego). Dokonanie zgłoszenia Państwowej Komisji jest równoznaczne z zawiadomieniem organów ścigania. Informacje do Komisji można przekazać pisemnie (mailowo lub pocztą tradycyjną) lub osobiście podczas tzw. wysłuchania w siedzibie Komisji.
  2. uczestniczenie w 46-ciu wysłuchaniach informujących o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
    Podczas wysłuchania pokrzywdzony może złożyć formalne zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa albo poprosić o pomoc w trakcie toczącego się postępowania. W wysłuchaniu zawsze uczestniczy psycholożka, prawnik, protokolant. Specjaliści zapewniają wsparcie i pomoc w podjęciu decyzji o dalszych działaniach.
  3. udział w 16 postępowaniach karnych na prawach oskarżyciela posiłkowego.
    Państwowa Komisja może działać jako strona w postępowaniu sądowym – składać wnioski dowodowe, zadawać pytania świadkom, odwoływać się od wyroków.
  4. monitorowanie 404 toczących się postępowań karnych, w tym 82 na etapie postępowania sądowego.
    Dzięki uprawnieniu Państwowa Komisja posiada informacje o bieżącym przebiegu postępowania i ma prawo wglądu w akta. Prośbę o monitorowanie sprawy może zgłaszać każdy, kto wie o postępowaniu dotyczącym przestępstwa wykorzystania seksualnego małoletniego.
  5. skierowanie 32 wniosków do Prokuratora Generalnego o wniesienie kasacji od prawomocnego wyroku kończącego sprawę.
    Kasacja to nadzwyczajny środek odwoławczy, rozpoznawany przez Sąd Najwyższy. Państwowa Komisja interweniuje, jeśli prawomocny wyrok został wydany z naruszeniem prawa, np. nie orzeczono obowiązkowych środków karnych, takich jak zakaz wykonywania zawodu związanego z edukacją małoletnich.  Na wniosek Państwowej Komisji Prokuratura wniosła 31 kasacji, a Sąd Najwyższy w 29 sprawach uchylił wyroki i przekazał sprawy do ponownego rozpoznania – 2 sprawy czekają na rozpoznanie.

Państwowa Komisja ma uprawnienia do wykonywania konkretnych zadań w zakresie wyjaśniania przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich.

 

Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną, wiesz o takim fakcie dotyczącym kogoś innego, bądź masz obawy, że sprawa już przez Ciebie zgłoszona prowadzona jest niewłaściwie, skontaktuj się z Państwową Komisją: Gdzie po pomoc – PKDP