Dzięki współpracy podjętej przez Państwową Komisję ze spółką Polskie Koleje Państwowe (PKP) od początku lipca rusza jedna z odsłon kampanii informacyjnej „Bezpieczne wakacje”. Promuje ona konieczność zwrócenia uwagi na temat zjawiska wykorzystania seksualnego dzieci, w tym podniesienia poziomu ich bezpieczeństwa w okresie letniego wypoczynku.

 

Wakacje oznaczają dla dzieci i młodzieży zakończenie zajęć w szkole i początek upragnionego wypoczynku pełnego radości i zabawy. Część z uczniów spędzi ten czas na zorganizowanych wyjazdach, inni będą przebywać z rodzicami, niektórzy natomiast skorzystają z oferty typu ”lato w mieście”. Gdziekolwiek spędzany będzie ten czas, najważniejszym jest by dzieci po zakończeniu wypoczynku mogły w pełni zdrowia wrócić do swoich zajęć. Od początku lipca, dzięki uprzejmości PKP, w pociągach PKP Intercity emitowany będzie spot informujący o konieczności zadbania o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku. W wyniku współdziałaniu Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 z ww. przewoźnikiem, osoby podróżujące na wypoczynek w okresie wakacji będą miały możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi ochrony dzieci i młodzieży przed potencjalnym wykorzystaniem seksualnym.

 

W czasie wakacji zapewnienie bezpieczeństwa osobom najmłodszym wydaje się szczególnie istotne. To zadanie dla dorosłych. Wszyscy mamy obowiązek zadbać o dobro naszych podopiecznych i reagować zawsze wtedy kiedy jesteśmy świadkami krzywdzenia dziecka lub też podejrzewamy stosowanie względem niego przemocy.

 

Rozmawiajmy z dziećmi, które są pod naszą opieką o zasadach bezpieczeństwa. Reagujmy, gdy widzimy lub podejrzewamy, że dziecku dzieje się krzywda. Nie bądźmy obojętni! W razie wątpliwości zawsze możemy anonimowo i bezpłatnie skontaktować się ze specjalistą, np. pod następującymi numerami:

 

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100

Telefon zaufania dla dorosłych: 116 123

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12

Całodobowa linia pomocy pokrzywdzonym: 222 309 900

Czat: 116sos.pl

www: 116sos.pl lub www.pkdp.gov.pl, nr telefonu: 22 699 60 51