Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 ze swoim edukacyjnym przekazem dociera do coraz szerszego grona odbiorców. Właśnie przygotowano ukraińską wersję znanej już ulotki informacyjnej.  Niezbędne wiadomości na temat m. in. prewencji wykorzystana seksualnego dzieci trafią do przebywającym w naszym kraju Ukrainek i Ukraińców.

 

Matki i ojcowie, ukraińscy nauczyciele jak również cała społeczność ukraińska w Polsce dostają informacje podane w rodzimym języku o tym, jak należy reagować na choćby podejrzenie wykorzystywania seksualnego dzieci. Zapoznając się z przygotowaną ulotką informacyjną wskazani odbiorcy dowiedzą się też jakie fałszywe przekonania na ten temat mają dorośli, a przede wszystkim gdzie mogą zgłosić fakt wykorzystania seksualnego małoletnich, czy uzyskać fachowe wsparcie dla siebie i dziecka. Z licznych doniesień wiemy, że poszkodowanie tego typu przestępstwem jest dla dzieci równie traumatyczne co przeżycia wojenne. Tym bardziej więc należy chronić ukraińskie dzieci i dawać dorosłym konkretne i przydatne informacje. Ulotka jest przygotowana w wersji elektronicznej oraz papierowej, w poręcznym formacie, łatwa do złożenia, zachowania lub dalszego przekazania.

 

Ulotka informacyjna w języku ukraińskim to jedna z licznych inicjatyw edukacyjnych i profilaktycznych Państwowej Komisji. Bilbordy, ulotki, plakaty rozpowszechniane w przestrzeni miejskiej, w środkach transportu, teledyski, nagrania czy różne konkursy i debaty promujące wiedzę o zagrożeniu wykorzystaniem seksualnym spotykają się z dużym odzewem odbiorców. Najważniejsze, że zwiększają ochronę dzieci, teraz również ukraińskich, przed tego rodzaju przemocą.