W sobotę, 24 czerwca br. do Mysłowic licznie przybyli nie tylko mieszkańcy Śląska ale i innych regionów  Polski, by wspólnie świętować Narodowy Dzień Powstań Śląskich. W radosnej atmosferze prezentacji wojskowych, występów artystycznych i konkursów historycznych znalazło się też miejsce dla promowania działalności Państwowej Komisji. 

 

Stoisko Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich  poniżej lat 15 (PKDP) należało do jednych z najbardziej obleganych. Cukierki, gwizdki, kredki czy bidony z logo Komisji okazały się prawdziwym hitem. Podczas gdy najmłodsi zajęci byli malowaniem buzi i wybieraniem naklejek do tatuaży, rodzice rozmawiali z przedstawicielami Urzędu PKDP na temat bezpieczeństwa dzieci i  ich ochrony przed wykorzystaniem seksualnym. Większość dorosłych nie miała informacji czym zajmuje się PKDP i z zainteresowaniem słuchało o uprawnieniach i korzyściach związanych z działalnością Państwowej Komisji. W pikniku brała udział również Pani Barbara Chrobak- członek Państwowej Komisji. Podczas rozmów z uczestnikami pikniku przedstawiała misję PKDP i zachęcała do zapoznania się z publikacjami i Raportami Komisji. Mimo piknikowej atmosfery był też czas na głębsze rozmowy.  Niewykluczone, że niektórzy skorzystają z pomocy Komisji w uporaniu się z traumatycznymi doświadczeniami z dzieciństwa.

 

Piknik rodzinny „Śląsk to wielka rzecz” był wydarzeniem wyjątkowym. Przygotowany został przez Wojewodę Śląskiego, Jarosława Wieczorka i Prezydenta Miasta Mysłowice, Dariusza Wójtowicza. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego. Warto dodać, że Piknik wpisał się też w obchody Roku Wojciecha Korfantego -przywódcy narodowego Górnego Śląska.