Prosta i przyjazna dla użytkowników nowa strona internetowa Państwowej Komisji ułatwi komunikację z urzędem oraz składanie zgłoszeń. W przystępny sposób tłumaczy uprawnienia Komisji i edukuje w sprawach wsparcia i ochrony małoletnich przed wykorzystaniem seksualnym. Będzie też rozwijana, aby docelowo pełnić funkcję centrum informacji w obszarach prewencji i pomocy osobom pokrzywdzonym czynami o charakterze pedofilskim. Stara strona została wygaszona. Zapraszamy do korzystania https://pkdp.gov.pl/

 

Użyteczność dla osób, które chcą zgłosić skrzywdzenie w dzieciństwie przestępstwem o charakterze seksualnym była głównym kryterium podczas projektowania witryny internetowej Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Dzięki wykorzystaniu elementów metody user experience design, zainteresowani łatwo uzyskają informacje o formach pomocy, sposobie zgłaszania oraz dostęp do formularzy zgłoszeniowych. Strona będzie rozwijana, zwłaszcza w ramach bazy wiedzy i statystyk oraz doskonalona w swoich funkcjonalnościach.

 

Zakładki tematyczne uwzględniają najczęściej poszukiwane informacje przez osoby dotąd kontaktujące się z Urzędem Państwowej Komisji ds. Pedofilii, czyli:

  • jak zgłosić sprawę,
  • zadania i kompetencje Państwowej Komisji – wyjaśnione prostym językiem,
  • podstawowe akty prawne w przedmiocie wykorzystania seksualnego małoletnich,
  • statystyki z działalności,
  • gdzie można udać się po pomoc w obszarach, które są poza kompetencjami a dotyczą molestowania seksualnego dzieci czy innych form przemocy.

Przewidziano też miejsce na edukacyjne kampanie społeczne, w tym pierwszą #RozmawiajReaguj, która była prowadzona w II połowie grudnia w mediach elektronicznych.

 

Interfejs jest prosty, skupiony raczej na funkcji informacyjno – użytkowej niż wizerunkowej. Strona spełnia też wymagania dostępności dla osób niedowidzących WCAG. Skromna estetyka zgodna jest z kolorami identyfikacji wizualnej PKDP jako organu administracji państwowej (granat, niebieski, zieleń i czerwień).

 

Poprzednia, pierwsza strona Państwowej Komisji uruchomiona była 23 listopada 2020 r. na serwerze rządowym dzięki uprzejmości KPRM, gdy rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń od osób pokrzywdzonych. Urząd rozpoczął funkcjonowanie 1 października 2020 r., od 6 listopada w siedzibie przy ul. Twardej 18.